logo


mix
uslugiaktualnosci
projektkontakt


Etapy Projektu

    Etap 1 określenie potrzeb

    Powinniśmy zdecydować jak duża powinna być nasza kuchnia. Określenie jej wielkości musi być proporcjonalne do wielkości domu oraz ze względu na ilość osób z niej korzystających. Kolejnym, istotnym kryterium jest styl życia przyszłych użytkowników kuchni, który da nam odpowiedź na kwestie dotyczące wymaganej ilości miejsca do przechowywania produkt w i sprzęt,w szafki, szuflady, miejsca do pracy, powierzchnia blatu, jak duży zlew i jakie urządzenia AGD spełnią nasze oczekiwania co do wygodnej i funkcjonalnej kuchni. Wreszcie weźmy także pod uwagę czy rodzina będzie się powiększać i jak długo będziemy tu mieszkać. Kuchnia powinna być skrojona na miarę naszych potrzeb.

    Etap 2 - określenie budżetu

    Określenie dokładnego budżetu jest sprawą niezwykle ważną już na wstępnym etapie projektowania. Zatem musimy w fazie projektowej wziąć pod uwagę wszystkie koszta i zestawić je ze środkami, którymi dysponujemy, które pragniemy przeznaczyć na aranżację kuchni. Na tym etapie popełniane są zwykle największe błędy. Większość z nas pragnie oczywiście pięknej, dużej i bogato wyposażonej kuchni, ale płacąc minimalną cenę. Założenie bardzo słuszne, ale uwaga! Tu mogą pojawić się pułapki.
* Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, nie sięgajmy po kosztowne i trudne w realizacji “wymyślne bajery”; nawet jeżeli uda się znaleźć taniego wykonawcę, to skutek oszczędzania na rozwiązaniach wymagających większych inwestycji może być opłakany.
* Mając do zabudowy meblami duże połacie ścian, należy liczyć się z odpowiednimi kosztami; lepszą inwestycją będzie skromniejsza zabudowa w solidnym standardzie, niż bogata zabudowa lichymi meblami.

    Etap 3 – określenie stylu

    Po podjęciu decyzji co do kształtu naszej przyszłej kuchni oraz określeniu środków finansowych, możemy zająć się stroną estetyczną, czyli określeniem stylu. Tu należy podjąć strategiczne niemal decyzje na temat późniejszego efektu estetycznego naszej kuchni. Tylko w nielicznych realizacjach udaje się uzyskać odpowiedni efekt. Wymaga to ze strony projektującego dużego wyczucia i doświadczenia. Pamiętajmy, że kuchnia powinna pozostawać w harmonii z samymi jej użytkownikami oraz w harmonii stylistycznej z resztą domu.
* Jeżeli urządzamy kuchnię na dłużej niż rok czy dwa, nie wahajmy się odrzucić wymarzonej, modnej kolorystyki i formy na rzecz sprawdzonych, bardziej klasycznych rozwiązań.

    Etap 4 - projekt

   Jeżeli wydaje nam się, że potrafimy sami projektować kuchnie i wiemy wszystko najlepiej, spróbujmy sił na kuchni naszych znajomych. Naszą kuchnię niech zaprojektują fachowcy.
Niepoprawnie zaprojektowane i urządzone wnętrze, to wyrzucone pieniądze. Pamiętajmy, że nie każdy architekt, projektant wnętrz czy plastyk, musi umieć dobrze zaprojektować kuchnię; z tym problemem powinniśmy zwrócić się do pracowników doświadczonego studia kuchennego. To również najlepsza droga do znalezienia odpowiedniego dostawcy mebli. Większość renomowanych marek posiada w swej ofercie profesjonalne usługi projektowe.

    Etap 5 – wybór dostawcy mebli

    Oferta mebli kuchennych jest wręcz ogromna. Polskie, włoskie, niemieckie, od rzemieślnika.
Wybierając meble kupujemy te które nam się podobają. Aby wybrać firmę – trzeba mieć nosa.
Wybierajmy marki uznane, o potwierdzonej renomie lub te sprawdzone i polecone przez znajomych.
*Rzadko kiedy najtańsza oferta jest równocześnie solidna.
*Pamiętajmy że meble robione wg naszego projektu przez zakład stolarski muszą być /przez wzgląd na koszta wytworzenia/ droższe od podobnych mebli produkowanych przez dużą fabrykę, jeżeli jest inaczej – może to być pułapką.
*Uwaga! nawet dobrze wyposażony zakład rzemieślniczy, może mieć poważne problemy z uzyskaniem jakości jaką może zagwarantować fabryka.
*Jeżeli chcemy uniknąć późniejszych kłopotów, powinniśmy zamówić meble wraz z aranżacją pomieszczenia i ich instalacją w kuchni.

    Etap 6 - wybór wyposażenia AGD

    Co raz częściej dobre studia projektowe służą nam kompleksową obsługą także dobierając i radząc odpowiedni sprzęt, kierując się indywidualnymi wymogami klienta. Jeśli jednak zamierzamy wybrać sprzęt AGD samemu, pamiętajmy o:
* Nie zaczynajmy od końca – najpierw kupujemy /okazyjnie/ piekarnik, zlew i lodówkę, “a potem się zobaczy”.
* Sprzęt wybieramy dopiero wiedząc jak zaplanowana będzie cała nasza kuchnia /kolory, model mebli, miejsce na urządzenia/.
* Najpierw wybieramy piekarnik /element najbardziej widoczny/, następnie lodówkę /jeżeli nie jest zabudowana/ potem płytę, okap, zmywarkę i zlew.
* Czy na pewno okazją będzie kupno piekarnika czy zlewozmywaka, który nie do końca pasuje do naszej kuchni, ale za to znalazł się na wyprzedaży?

    Etap 7 - wybór wykonawcy prac instalacyjno i wykończeniowych

   Jeśli zdecydowaliśmy się zlecić projekt oraz dobór mebli jednemu ze studiów meblowych, z wykonaniem nie powinno być problemu. Nie tylko ekipa wykonawcza zostanie nam polecona, ale od początku do samego końca możemy liczyć na pełną koordynacjię ze strony projektanta i podwykonawców. Gdy zdecydujemy się zorganizować ekipę we własnym zakresie, te prace najpewniej będzie zlecić firmie poleconej przez naszych znajomych. Niezależnie z czyich usług korzystamy, powinniśmy pamiętać:
* Aby zapewnić prawidłowy przebieg i końcowy efekt pracom instalacyjno – wykończeniowym, powinniśmy otrzymać od osoby przygotowującej projekt mebli, przygotowania odpowiedniej dokumentacji; ta sama osoba powinna odpowiadać za jego poprawność.
* Przed zakończeniem prac adaptacyjnych należy sprawdzić zgodność wykonanych przyłączy z przygotowanym przez studio kuchenne projektem. Nie zawsze tani wykonawca będzie w stanie wywiązać się terminowo i jakościowo z zawartej umowy.
napisz do nas:                                               jacek@mebloweuchwyty.pl                                                     Wszystkie prawa zastrzeżone!